biust

Anatomia biustu

Anatomia biustu
5 (100%) 6 glosy

Damskie piersi pełnią liczne funkcje. Jednocześnie stanowią atrybut kobiecości, obiekt pożądania oraz niezbędny element z anatomicznego punktu widzenia służący wykarmieniu potomstwa. Jego rola jest niepodważalna. Często kobiety w swoim nieustannym dążeniu do doskonałości pragną zaprowadzić w jego obrębie pewne zmiany. Zdarza się, że nie odpowiada nam kształt lub wielkość i szukamy optymalnego rozwiązania. Warto więc również znać podstawowe elementy anatomii biustu.

Nazwa gruczołu

Pierś jest nazwą potoczną. Prawidło powinno się mówić gruczoł mlekowy, gruczoł sutkowy. Niekiedy potocznie używa się nazwy sutek, jednak jest ona również stosowana w odniesieniu do znajdującej się u szczytu piersi brodawki sutkowej.

Budowa piersi

Kobieca pierś jest wyniosłością na skórze w kształcie stożka lub półkuli. Gruczoł sutkowy zbudowany jest z tkanki gruczołowej oraz okalającej ją tkanki tłuszczowej. Na skórze centralnie lub odrobinę poniżej środka umiejscowiona jest wyniosłość o okrągłym lub stożkowatym kształcie będąca brodawką sutkową. W piersi nie ma mięśni, nie istnieje więc możliwość ich budowania i z ich zastosowaniem formowania biustu.

Przeważająca cześć tego największego w ludzkim ciele gruczołu skórnego ułożona jest na powierzchni mięśnia piersiowego większego oraz jego mniejsza część boczna ulokowana jest na powięzi mięśnia zębatego. Wykorzystując zależność piersi od tych mięśni możemy wpływać na ich jędrność oraz sprężystość. Ćwiczenie i wzmacnianie tych struktur pozwoli nam dłużej zachować piękny biust.

W skład gruczołu piersiowego wchodzi od 15 do 20 płatów, które stanowią właściwie złożone gruczoły pęcherzykowe, od każdego z nich prowadzi przewód mleczny, który przed ujściem w brodawce sutkowej ulega rozlaniu do zatoki mlecznej. W okresie ciąży dochodzi do rozszerzenia światła tych struktur, aby umożliwić przepływ pokarmu i karmienie dziecka.

U kobiet, które nie mają potomstwa przewody mlekowe w badaniach prezentują się jako lite formy. W okresie menopauzalnym dochodzi do zaniku tkanki gruczołowej, w tym czasie może więc pojawić się znaczące zwiotczenie piersi. Zaleca się stosowanie od młodego wieku odpowiedniej pielęgnacji biustu, która wspomoże ten delikatny obszar kobiecego ciała w trudnym okresie przekwitania.

Jak pomóc piersiom?

Pamiętajmy aby regularnie ćwiczyć i wzmacniać mięśnie, na których wspierają się nasze piersi. Świetnie sprawdzi się wykonywanie pompek na stojąco. Wykonujmy masaże i peelingi, nakładajmy sprawdzony krem na ujedrnienie biustu. Specjaliści jako wartościowe rozwiązanie podają również wykorzystanie ekologicznych preparatów w formie serum jak Frashe. To naturalny kosmetyk z wyciągiem z ruszczyka kolczastego, z wyciągiem z pąków, z ceramidem 6, z kofeiną . Nie zawiera szkodliwych substancji i pozytywnie wpływa na kondycje, kształt i jest to świetny domowy sposób na powiększenie biustu. Regularne wykorzystanie go w naszej łazience sprawi, że nie odczujemy skutków upływającego czasu. A na pewno nie w obrębie gruczołu sutkowego.

2 komentarze

 • Reply

  Jagoda

  Lipiec 30, 2016

  O piersi też trzeba dbać. Ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i nosić odpowiednio dobrany stanik. Później z wiekiem nasze piersi odwdzięczą się ładniejszym wyglądem.

 • Reply

  Aleksandra

  Sierpień 3, 2016

  Ja lubię stosować peelingi i masaże na piersi. Robię tak już od lat i mam piersi w ładnej formie. Po ciąży przestały być takie jędrne, ale stosuję Frashe już jakiś czas i jestem bardzo zadowolona, bo znowu wyglądają tak jak kiedyś 😀

Dodaj komentarz